A kosár jelenleg üres.
Milyen betegség a kullancs által terjesztett encephalitis?
Mi történhet, ha nem kaptuk meg időben az oltást és egy vírust terjesztő kullancs észrevétlenül belénk akaszkodott?
(A vírust hordozók: madarak, rágcsálók, a kullancsok innen fertőződnek.) A kórokozók úgynevezett RNS flavovírusok, melyet 1948-ban izoláltak. Elterjedési területük főleg Közép-Európa, Kelet-Európa, Balkán.
Sokan nem tudják, hogy ez sajnos egy nagyon súlyos lefolyású, egyes esetekben, főleg felnőtteknél, vagy idősebbeknél maradandó károsodást is okozhat.
Minden korosztály érintett lehet, elsősorban kirándulók, szabadban dolgozók, gyermekek és kecsketartók. Áprilistól novemberig fordul elő a legtöbb megbetegedés. A fertőzés tünetmentes is lehet. 250 fertőzésre esik egy encephalitis. Lappangási ideje: 4-21-28 nap.
A betegség bevezető tünetei influenzaszerűek: láz, orrfolyás, rossz közérzet, fejfájás, izomfájások, hányás-hányinger, melyek egy hét alatt megszűnnek. A 8. nap körül újra magas láz lép fel, feje fáj a betegnek és hányingere van, hányás jelentkezik. Gyakori, hogy a gyermeknél agyhártyagyulladás (asepticus) meningitis) lép fel, idősebbeknél pedig súlyos agyvelő-gyulladás (encephalitis), gerincelő-gyulladás (myelitis), vagy a kettő kombinációja.
Központi idegrendszeri érintettsége miatt aluszékonyság, szédülés, egyensúlyzavar, remegés, reflex-eltérések, tudatzavar, epilepsziás görcsök, végtag-gyengeség, bénulások, kóma alakulhatnak ki. A bénulások lehetnek féloldaliak, de érintett lehet mind a négy végtag is, átmenetiek, vagy véglegesek is lehetnek. Vizelet, széklet visszatartási képtelenség (incontinencia) léphet fel. Előfordulhatnak túlmozgással járó tünetek, akaratlan, dobáló mozgások a féloldali alsó és felső végtagban, a végtagokban és a törzsön csavaró mozgások, járásbizonytalanság. Agyideg károsodás miatt felléphet arcidegbénulás, nyelési zavarok, beszédzavarok, ritkábban légzési zavarok is.
Az encephalitis lefolyása jó, különösen gyermekeknél, korral együtt azonban a maradandó tünetek gyakrabban észlelhetők. A halálozás megközelítően 1%-os. Felnőtteknél, idősebb betegeknél a maradványtünetek többfélék lehetnek. Memória zavar, koncentráció képesség csökkenése, fejfájás, remegés, emocionális labilitás, egyensúlyzavarok, epilepszia. Leggyakoribb az idegi eredetű izombénulás, mely közel 5 %-ban fordulhat elő.
Vírus izolálható a vérből a betegség kezdete után egy héttel, az idegrendszeri tünetek előtti ideig.
A terápia tüneti támogató kezelés: láz-és fájdalomcsillapítás. Megelőzése a kullancsok elleni védekezéssel és tavaszi hónapokban beadott védőoltással történhet.
A fentiek alapján nem kérdés, hogy akik tavasztól rendszeresen kirándulnak, vagy a szabadban dolgoznak, feltétlenül javasolt a megelőzés, védőoltás igénybe vétele.