A kosár jelenleg üres.
Szívügyünk az egészség
Közhelyszerűen hangzik, de nagyon igaz, hogy rohanó, teljesítményorientált világunkban az embereknek nincs idejük magukkal foglalkozni.
Ennek ellenére, ez sajnos, újból és újból igaz. Amiről könnyen elfeledkezünk, arról gyakran beszélni kell, hogy teljesen természetessé váljon, belső igényünk, szükségletünk legyen, hogy tudatosan bánjunk testi és lelki erőnkkel, adottságainkkal.
Az egészség megőrzésével való rendszeres foglalkozás sokak számára mégis elérhetetlen feladat, a napi gondok, kihívások közben (után) erre már kevés energiánk marad. Foglaljuk össze, mi az, amit érdemes betartani, hogy szervezetünk később meghálálja a törődést.
Oxigén
Levegő nélkül nincs élet. Ezt mindannyian tudjuk. De vajon odafigyelünk-e, hogy milyen levegőt szívunk be? A szennyezett városból legalább hetente egyszer kiránduljunk valahová, hogy szennyezett tüdőnket kiszellőztessük, felfrissítsük. A dohányosok is tartsanak füstmentes napokat. Hátha kedvük támad megszabadulni szenvedélyüktől.
Víz
A víz szervezetünk legfontosabb alkotóeleme. Ahhoz, hogy sejtjeink egészségesen működjenek, kellő mennyiségű vízre van szükség. Vízre. Igen. És nem mindenféle mestersége vegyi anyagokkal feldúsított, divatos, de esetleg magas cukor és coffein tartalmú üdítőkre, netalán alkoholos italokra! Nyissuk ki otthon a vízcsapot és igyunk meg egy nagy pohár vizet jóízűen, akár napjában többször. Ez kimossa belőlünk a szennyező anyagokat, csökkenti az étvágyat, az édesség utáni vágyat. Ilyen egyszerű.
Táplálék
Leírhatatlan mennyiségű gasztronómiai újság, weboldal, TV-műsor, verseny, mindenki süt-főz, újabb és újabb ételkreációk kerülnek az emberek elé, evés kényszer van. Miért? Mert attól leszünk még boldogabbak, ha minél drágább, egészségtelenebb, bonyolultabb összetevőket, tartósítószereket, porokat, szószokat, önteteket használunk? A lakosság jelentős része szenved a refluxtól, amit a túlevések provokálnak. Ezután jöhet a gyógyszer. Persze az sem a leghasznosabb, ha menet közben, futva bekapunk valahol egy street foodot. Próbáljunk néha retró stílusban enni. Pl. biztosan finom lenne akár reggelire, akár vacsorára egy kis szelet szalonnára ráütni 2 tojást, sót, piros paprikát. Egy kis szelet kenyérrel pontosan azt adtuk a szervezetünknek, amire szüksége van. Fehérjét, szénhidrátot, kevés zsírt.
Mozgás
Minden élő szervezet igényli a mozgást. Az ember különösen ilyen. Az anyagcsere zavartalan működéséhez testünkben a vért keringtetni kell, hogy mindenhová eljussanak a tápanyagok és az oxigén. Ez egész nap a széken ülve, monitorra meredve nem lehetséges. Fel kéne állni és nyújtózni, az ízületeket, izmainkat minden irányban megmozgatni, hogy a vérkeringés beinduljon, a táplálékból, vagy egyéb környezetszennyeződésből származó káros anyagokat szervezetünkből el tudjuk távolítani. Ezt a kis nyújtózást munkavégzés során iktassuk be rendszeresen, naponta többször is. Szabadidőben lehetőleg sétáljunk, fussunk, biciklizzünk, ússzunk, táncoljunk, kinek mi tetszik jobban. Ha ez sikerül, akkor a szöveteink jóval hosszabb ideig megőrzik épségüket, az újonnan képzett sejtjeink is épek, egészségesek lesznek, elkerülnek a szív és érrendszeri betegségek.
Alvás
Ha egész nap vettünk levegőt, ittunk vizet, ettünk egyszerű, mégis finom ételeket és mozogtunk, akkor már csak egy kiadós alvás hiányzik. Elalvás előtt olvassunk könnyű, derűs gondolatokat sugalló irodalmat, hangolódjunk az alvásra. Fekhelyünk legyen kemény, de rugalmas, párnánk inkább alacsony, mint magas. Lehetőleg aludjunk el éjfél előtt, és legalább 8 órát.
És ha mindezeket Önök mégsem képesek megtenni, mert zaklatott, stresszes, mozgásszegény életet élnek, egészségtelenül táplálkoznak, dohányoznak és alkoholizálnak, éjszakáznak, keveset alszanak, akkor kérjenek belgyógyászati-kardiológiai rizikófelmérő szűrővizsgálatot. Így lehetőségük van arra, hogy komolyan vegyék a fentieket, ha az eredmények arra figyelmeztetnek, hogy ideje az egészség megőrzéssel, a betegség megelőzősével is foglalkozni.
Dr. Szappanos Zsuzsanna
neurológus