A kosár jelenleg üres.
Az elhízás PCOS-t okozhat?
A PCOS kialakulásának pontos oka még nem ismert, de kutatások szerint az elhízás és az inzulinrezisztencia jelentős szerepet játszik a szindróma patogenezisében. Az inzulinrezisztencia miatt a PCOS-ben érintett nők gyakran a glükóz-anyagcsere és a lipidprofil rendellenességeit mutatják, ami hosszú távon növeli a 2-es típusú cukorbetegség és a szív- és érrendszeri betegségek kockázatát.
Az elhízás szerepe a PCOS kialakulásában
A PCOS-sel diagnosztizált nők körülbelül 50%-a túlsúlyos vagy elhízott. Az elhízás, különösen a hasi típusú, elősegíti az inzulinrezisztencia létrejöttét. Ez az állapot csökkenti a szervezet képességét az inzulin hatékony felhasználására, ami vércukorszint-emelkedést okozhat. A szervezet kompenzációként több inzulint termel, hogy a vércukorszintet normális tartományban tartsa.
Az emelkedett inzulinszintnek számos negatív hatása van:
- Androgéntermelés fokozása: A magas inzulinszint növeli a petefészkek androgéntermelését, például a tesztoszteronét.
- Hiperandrogenizmus: Az inzulin közvetve javítja az androgének hasznosulását, ami hormonális egyensúlyhiányhoz vezethet.
Bár az elhízás szerepe jelentős, a PCOS kialakulása komplex, és több tényező, például genetikai hajlam és környezeti hatások együttesen játszanak szerepet.
Elhízás és tünetek súlyossága
Az elhízott PCOS-ben szenvedő nőknél a hiperandrogenizmus és a kapcsolódó tünetek (hirsutizmus, menstruációs rendellenességek, anovuláció) súlyosabbak, mint a normál testsúlyú nőknél. Kutatások szerint a testsúly csökkentése pozitív hatással van:
- a hormonális egyensúlyra,
- az anyagcserére,
- és a tünetek csökkenésére.
PCOS serdülőkorban
A PCOS tünetei gyakran serdülőkorban jelentkeznek. Az elhízás előfordulása a fiatalok körében növeli a PCOS gyakoriságát és a tünetek súlyosságát. A kutatások azt mutatják, hogy a hiperandrogenizmus magas arányban fordul elő elhízott serdülőknél, így ők nagyobb kockázatnak vannak kitéve a PCOS kialakulására.
Kezeletlen PCOS hosszú távú kockázatai
A kezeletlen PCOS növeli a következő betegségek kockázatát:
- 2-es típusú cukorbetegség,
- magas vérnyomás,
- szívbetegség,
- endometrium daganat.
Kezelési lehetőségek
A PCOS kezelésében a gyógyszeres terápia és az életmódváltás egyaránt fontos.
Gyógyszeres kezelés
- Fogamzásgátló tabletták: Segítenek szabályozni a menstruációs ciklust, valamint csökkentik a bőrproblémákat.
- Metformin: Az inzulinrezisztencia kezelésére szolgál, és a 2-es típusú cukorbetegség első vonalbeli gyógyszere.
Életmódváltás és fogyás
Az életmódváltás, különösen az elhízás esetén, alapvető szerepet játszik a PCOS tüneteinek enyhítésében. Ennek elemei:
- Testmozgás: Növeli az inzulinérzékenységet, mivel az izmok inzulin nélkül is képesek felvenni a cukrot, és elősegíti a vércukorszint szabályozását.
- Megfelelő étrend: Csökkenti az inzulinrezisztenciát és támogatja a hormonális egyensúlyt.
Inzulinrezisztencia és fogyás nehézségei
Az inzulinrezisztencia miatt az elhízott PCOS-ben szenvedő nők nehezebben fogyhatnak, még diéta és testmozgás mellett is. Ez azért van, mert a magas inzulinszint támogatja a szervezet felépítő folyamatait. Ilyen esetekben érdemes szakember segítségét kérni.
Feketéné Radó Barbara
dietetikus, egészségügyi tanár MSc
Hivatkozásjegyzék:
Ollila, M. M., West, S., Keinänen-Kiukaanniemi, S., Jokelainen, J., Auvinen, J., Puukka, K., Ruokonen, A., Järvelin, M. R., Tapanainen, J. S., Franks, S., Piltonen, T. T., & Morin-Papunen, L. C. (2017). Overweight and obese but not normal weight women with PCOS are at increased risk of Type 2 diabetes mellitus-a prospective, population-based cohort study. Human reproduction (Oxford, England), 32(2), 423–431. https://doi.org/10.1093/humrep/dew329
Anderson, A. D., Solorzano, C. M., & McCartney, C. R. (2014). Childhood obesity and its impact on the development of adolescent PCOS. Seminars in reproductive medicine, 32(3), 202–213. https://doi.org/10.1055/s-0034-1371092
Pelusi B, Gambineri A, Pasquali R. Type 2 diabetes and the polycystic ovary syndrome. Minerva Ginecol. 2004 Feb;56(1):41-51.
Moghetti P. Insulin Resistance and Polycystic Ovary Syndrome. Curr Pharm Des. 2016;22(36):5526-5534. doi: 10.2174/1381612822666160720155855.
Martínez-Bermejo E, Luque-Ramírez M, Escobar-Morreale HF. Obesity and the polycystic ovary syndrome. Minerva Endocrinol. 2007 Sep;32(3):129-40.