A kosár jelenleg üres.
Elsődleges és másodlagos pajzsmirigy alulműködés (Primer és szekunder hypothyreosis)
Elsődleges pajzsmirigy alulműködés (Primer hypothyreosis)
Mi az elsődleges hypothyreosis?
Az elsődleges (primer) hypothyreosis egy olyan állapot, amelyben a pajzsmirigy nem termel elegendő pajzsmirigyhormont. Ez az állapot közvetlenül a pajzsmirigy hibás működéséből ered, és nem más endokrin mirigyek (például a hipofízis vagy a hipotalamusz) zavara okozza.
Okok
Az elsődleges hypothyreosis leggyakoribb okai:
- Autoimmun thyreoiditis (Hashimoto-thyreoiditis): Az autoimmun betegségek közül a Hashimoto-thyreoiditis a leggyakoribb oka az elsődleges hypothyreosisnak. Ebben az állapotban a szervezet immunrendszere megtámadja a pajzsmirigy sejtjeit, gyulladást és sejtpusztulást okozva.
- Jódhiány: A jódhiány világszerte a hypothyreosis egyik leggyakoribb oka, mivel a jód elengedhetetlen a pajzsmirigyhormonok (T3 és T4) szintéziséhez.
- Pajzsmirigy sebészeti eltávolítása: A pajzsmirigy részleges vagy teljes eltávolítása (thyreoidectomia) hypothyreosishoz vezethet.
- Sugárkezelés: A fej és nyak területén alkalmazott sugárkezelés károsíthatja a pajzsmirigyet, ami csökkent hormontermeléshez vezet.
- Gyógyszerek: Bizonyos gyógyszerek, mint az amiodaron, lítium, interferon-alfa, valamint antithyreoid gyógyszerek (metimazol, propylthiouracil) hypothyreosist okozhatnak.
- Kongenitális hypothyreosis: A pajzsmirigy fejlődési rendellenessége miatt már születéskor is előfordulhat.
- Pajzsmirigy gyulladások: Akut vagy szubakut pajzsmirigygyulladások átmeneti hypothyreosist okozhatnak.
Diagnózis
Az elsődleges hypothyreosis diagnózisa vérvizsgálatok alapján történik:
- TSH szint: Emelkedett TSH szint, mivel a hipofízis próbálja serkenteni a pajzsmirigyet.
- Szabad Tiroxin (fT4): Az fT4 szintje alacsony, mivel a pajzsmirigy nem termel elegendő hormont.
- Szabad Trijód-tironin (fT3): Az fT3 szintje szintén alacsony lehet, bár az fT4 szintjének csökkenése hamarabb jelentkezik.
Kezelés
Az elsődleges hypothyreosis kezelése általában élethosszig tartó hormonpótló terápiával történik:
- Levotiroxin: A levotiroxin egy szintetikus T4 hormon, amelyet a pajzsmirigyhormon pótlására használnak. A cél a normális hormon szint helyreállítása és a tünetek enyhítése.
- Rendszeres vérvizsgálatok: A betegeknek rendszeresen vérvizsgálatot kell végezniük a TSH és fT4 szintek ellenőrzése céljából, hogy a gyógyszer adagját megfelelően lehessen beállítani.
Másodlagos pajzsmirigy alulműködés (Szekunder hypothyreosis)
Mi az szekunder hypothyreosis?
A másodlagos pajzsmirigy alulműködés ritkább, és a hipofízis vagy a hipotalamusz rendellenessége következtében alakul ki. A hipofízis és a hipotalamusz normális esetben szabályozzák a pajzsmirigy működését.
Okok
A másodlagos hypothyreosis oka általában a következő problémákból adódik:
- Hipofízis betegségek: A hipofízis károsodása (például adenómák, sugárkezelés, trauma, autoimmun betegségek) miatt a pajzsmirigy-stimuláló hormon (TSH) termelése csökken, ami nem ad elegendő stimulációt a pajzsmirigy számára.
- Hipotalamusz rendellenességek: A hipotalamusz betegségei (például daganatok, szarkoidózis) csökkenthetik a pajzsmirigy-felszabadító hormon (TRH) termelését, ami másodlagos hypothyreosishoz vezet.
Tünetek
A másodlagos hypothyreosis tünetei hasonlóak az elsődleges hypothyreosishoz:
- Fáradtság,
- Súlygyarapodás,
- Hideg intolerancia,
- Depresszió,
- Száraz bőr.
Diagnózis
- TSH szint: A szekunder hypothyreosisban a TSH szintje alacsony vagy normális, szemben az elsődleges hypothyreosissal, ahol a TSH magas.
- Képalkotó vizsgálatok: MRI vagy CT a hipofízis vagy hipotalamusz betegségeinek kimutatására, például daganatok vagy egyéb elváltozások azonosítására.
Kezelés
A másodlagos hypothyreosis kezelése szintén hormonpótlással történik, leggyakrabban levotiroxinnal. Az alapbetegség kezelése is szükséges lehet, például daganatok esetén sebészeti beavatkozás vagy sugárterápia alkalmazása.
Összefoglalás
Mind az elsődleges, mind a másodlagos hypothyreosis alacsony pajzsmirigyhormon szinteket eredményez, azonban eltérő okokból alakulnak ki. Az elsődleges hypothyreosis közvetlenül a pajzsmirigy rendellenes működéséből fakad, míg a másodlagos hypothyreosis esetében a hipofízis vagy hipotalamusz nem működik megfelelően. A hormonpótló terápia mindkét esetben kulcsfontosságú a normális pajzsmirigy működés helyreállítása érdekében, de a kiváltó ok kezelésére is szükség lehet a másodlagos hypothyreosis esetében.
Feketéné Radó Barbara
dietetikus, egészségügyi tanár MSc
Hivatkozásjegyzék
Chaker L, Bianco AC, Jonklaas J, Peeters RP. Hypothyroidism. Lancet. 2017 Sep 23;390(10101):1550-1562. doi: 10.1016/S0140-6736(17)30703-1. Epub 2017 Mar 20. PMID: 28336049; PMCID: PMC6619426.
Thyroid Gland Disorders. In: Kasper DL, Fauci AS, Hauser SL, Longo DL, Jameson J, Loscalzo J. eds. Harrison's Manual of Medicine, 19e. McGraw-Hill Education; 2016. Accessed May 21, 2024. https://accessmedicine.mhmedical.com/content.aspx?bookid=1820§ionid=127559629
Disorders of the Anterior Pituitary and Hypothalamus. In: Kasper DL, Fauci AS, Hauser SL, Longo DL, Jameson J, Loscalzo J. eds. Harrison's Manual of Medicine, 19e. McGraw-Hill Education; 2016. Accessed May 21, 2024.
Mayo Clinic. Hypothyroidism (underactive thyroid). Dec. 10, 2022. Hypothyroidism (underactive thyroid) - Symptoms and causes - Mayo Clinic