A kosár jelenleg üres.
Hogyan befolyásolja a pajzsmirigy működése a koleszterinszintet
A magas LDL koleszterinszint növeli a szív és érrendszeri betegségek kockázatát azáltal, hogy az erek falára lerakódva szűkíti azok átmérőjét.
A koleszterinszintet befolyásolja az étrendünk. Emelkedhet, ha túl sok transzzsírsavat (pl.: gyorsfagyasztott ételek, nápolyik, krékerek) vagy telített zsírsavat (zsíros húsok, tejtermékek) fogyasztunk. Ezen felül nem ritka eset, hogy a pajzsmirigy kóros működése felelős az emelkedett értékért.
A pajzsmirigy számos olyan hormont termel, amely szabályozza az anyagcserét. A pajzsmirigy tevékenységét az agy tövében elhelyezkedő agyalapi mirigy (hipofízis) irányítja. Amikor az agyalapi mirigy azt érzékeli, hogy kevés a pajzsmirigyhormon, felszabadítja a pajzsmirigy stimuláló hormont, a TSH-t. A TSH pedig arra utasítja a pajzsmirigyet, hogy több hormont szabadítson fel.
Az emberi szervezet a koleszterint felhasználja hormonok és egyéb anyagok felépítéséhez, mint az epesavak előállításához is, amelyek segítenek megemészteni az ételeket. A koleszterin egy része a vérben kering. A véráramban ún. lipoproteinek szállítják. Egyik típusa a nagy sűrűségű lipoprotein (HDL), mely segít eltávolítani a felesleges koleszterint a testből, visszaszállítja a májba, ezáltal véd a szívbetegségek emelkedett kockázatától.
Az alacsony sűrűségű lipoprotein (LDL) túlzott mennyiségben káros szívünkre. Ha az LDL koleszterinszint túl magas, a koleszterin lerakódhat az érfalakon, szűkítve, eltömítve azokat, így hozzájárulhat a szív- és érrendszeribetegségek kialakulásához.
Hogyan okoz a pajzsmirigy koleszterinszint problémákat?
Testünknek pajzsmirigyhormonokra van szüksége a koleszterin előállításához és eltávolításához. Ha pajzsmirigy alulműködés áll fenn (hypothyreosis), a szervezet nem képes lebontani és eltávolítani a felesleges LDL koleszterint. Az LDL-koleszterin ezután felhalmozódhat a vérben.
Tanulmányok szerint a szubklinikai hypothyreosisban, vagyis amikor a pajzsmirigyhormonszint (T3, T4) normális vagy enyhén csökkent, de a TSH (pajzsmirigy stimuláló hormon) magas, szintén magasabb lehet az LDL koleszterinszint. A kutatók arra jutottak, hogy a magas TSH szint önmagában közvetlenül emelheti a koleszterinszintet, még akkor is, ha a pajzsmirigyhormon szintje nem alacsony.
A pajzsmirigy túlműködése esetén a koleszterinszint kórosan alacsony szintre csökkenhet.
Ha pajzsmirigybetegség áll fenn, ellenőriztessük koleszterinszintünket is. Ha pajzsmirigy problémára utaló tünetei vannak, keresse fel orvosát! Orvosa vérvizsgálatot végezhet a TSH, T3, T4 szint mérésére. A tünetek és a laboratóriumi vizsgálatok alapján megállapítható, hogy a pajzsmirigy túl- vagy alulműködik.
A pajzsmirigy alulműködése esetén hormonpótló gyógyszerre van szükség, mint a levotiroxin, mely a tiroxin nevű hatásával azonos. Ez hozzájárulhat a koleszterinszint csökkentéséhez.
Ha a pajzsmirigyhormon szintje nem vagy csak kismértékben alacsony, valószínűleg nem lesz szüksége pajzsmirigyhormon pótlásra. Ehelyett orvosa sztatint vagy más koleszterinszint csökkentő gyógyszert írhat.
Feketéné Radó Barbara
dietetikus, egészségügyi tanár MSc
Hivatkozásjegyzék:
Wang F, et al. (2012). Thyroid-stimulating hormone levels within the reference range are associated with serum lipid profiles independent of thyroid hormones. DOI:10.1210/jc.2012-1133
Rizos, C. V., Elisaf, M. S., & Liberopoulos, E. N. (2011). Effects of thyroid dysfunction on lipid profile. The open cardiovascular medicine journal, 5, 76–84. https://doi.org/10.2174/1874192401105010076
Liberopoulos EN, Elisaf MS. Dyslipidemia in patients with thyroid disorders. Hormones (Athens). 2002 Oct-Dec;1(4):218-23. doi: 10.14310/horm.2002.1170.
Duntas LH. Thyroid disease and lipids. Thyroid. 2002 Apr;12(4):287-93. doi: 10.1089/10507250252949405.