A kosár jelenleg üres.
Endometriózis vagy PCOS?
Előfordulási gyakoriság, betegség leírás, kiváltó okok
Az endometriózis és a policisztás petefészek szindróma (PCOS) olyan nőgyógyászati rendellenességek, amelyek a reproduktív korú nőket érinti a leggyakrabban.
Mindkét állapot fokozott vérzéssel járó menstruációs zavarokat okozhat, valamint megnehezítik vagy ellehetetlenítik a teherbe esést. Azonban a betegségek tüneteinek többsége különböznek egymástól, valamint eltérő kezelést igényelnek.
Endometriózis esetén az ösztrogén van túlsúlyban, míg PCOS-ben az androgén hormonok.
Előfordulás
Az endometriózis előfordulási gyakorisága egy 2018-as tanulmány becslése szerint a nők kb. 10-15 százaléka érintett. Az idült kismedencei fájdalommal küzdő nők mintegy 70 százalékánál fellelhető a betegség.
A PCOS-t az egyik leggyakrabban előforduló endokrin megbetegedésnek vélik a reproduktív korú nők körében. Egy 2017-es tanulmány szerint a fogamzóképes nők 5–20 százalékát érintheti. Ugyanez a tanulmány azt is megállapította, hogy az ovuláció hiánya miatt meddőségben szenvedő nők kb. 80 százaléka szenved PCOS-ben.
A betegségek rövid leírása
Endometriosis
A méhet borító szövetet endometriumnak nevezik. Akkor beszélünk endometriózisról, amikor az endometriumhoz hasonló szövet nemcsak a méhen belül fordul elő.
Az állapot magas ösztradiolszinttel, egyfajta ösztrogénnel társul. Az ösztradiol felelős a méhszövet növekedéséért.
Az endometriózis leggyakrabban a reproduktív szervek körül fordul elő, azonban a kismedencén kívüli területek is érintettek lehetnek. Így előfordulhat az alábbi helyeken:
- petevezetékek,
- petefészkek,
- méhet a keresztcsonttal összekötő szalagok (uretoszakrális szalagok),
- hashártya,
- a hólyag, a méh és a hüvely között,
- vastag- és vékonybél,
- féregnyúlvány,
- rekeszizom,
- tüdő,
- végbél.
A PCOS olyan hormonális rendellenesség, amely a petefészkek elváltozására utal. Diagnosztizálásának kritériumai (Rotterdami kritériumok) a
- szabálytalan vagy megszűnt menstruáció,
- magas androgénszint,
- ciszták az egyik vagy mindkét petefészkében.
Ezen feltételekből legalább kettőnek jelen kell lennie a diagnózis megállapításához.
Kiváltó okok:
Az endometriózis esetén:
- Retrográd menstruáció, amikor is a méh nyálkahártyája visszafelé, a petevezetékeken keresztül a medenceüregbe áramlik a menstruáció során.
- Immunrendszeri problémák.
- Metaplázia: egyes sejtek endometrium sejtekké válhatnak, ami megmagyarázhatja a méhtől távol eső területeken előforduló endometriózist.
- Egy másik oka lehet a medence üregen kívüli előfordulásnak, hogy a nyirokrendszer vagy az erek az endometrium sejtjeit más területekre is szállíthatják.
PCOS esetén:
- Hormonális egyensúlyhiány.
- Inzulinrezisztencia: amikor a szervezet nem képes hatékonyan használni az inzulint, ezért kompenzálásképp az inzulinszint megemelkedik, amitől a petefészkek több férfi nemi hormont termelhetnek.
- Gyulladás a szervezetben.
- Krónikus gyulladás a szervezetben: szintén a férfi nemi hormonok magas szintjéhez is vezethet.
Mindkét betegségben szerepet játszanak genetikai tényezők. Kutatások bizonyítják, hogy egypetéjű ikrek esetében a PCOS előfordulása kétszer gyakoribb, mint kétpetéjű ikreknél.
Feketéné Radó Barbara
dietetikus, egészségügyi tanár MSc
NŐGYÓGYÁSZAT |
Hivatkozásjegyzék:
Chantalat, E., Valera, M. C., Vaysse, C., Noirrit, E., Rusidze, M., Weyl, A., Vergriete, K., Buscail, E., Lluel, P., Fontaine, C., Arnal, J. F., & Lenfant, F. (2020). Estrogen Receptors and Endometriosis. International journal of molecular sciences, 21(8), 2815. https://doi.org/10.3390/ijms21082815
Endometriosis Foundation of America.What is endometriosis? https://www.endofound.org/endometriosis
Herczeg Zita, Vanya Melinda dr., Szili Károly dr., Dézsi Csilla dr., Nagy Zsolt dr., Szabó János dr. Szegedi Tudományegyetem, Általános Orvostudományi Kar, Szent-Györgyi Albert Klinikai Központ.