A kosár jelenleg üres.
Endometriózis I.
Mi az az endometriózis? Kiváltó okok, tünetek, rizikótényezők.
Az endometriózis egy olyan nőgyógyászati rendellenesség, amikor a méh nyálkahártyájához (endometriumhoz) hasonló szövet nő a méh üregén kívül. Leggyakrabban a hashártyán és a petefészken.
Az endometriózis viszonylag gyakori rendellenesség, a nők kb. 10 százalékát érinti.
A menstruációs ciklus során bekövetkező hormonális változások befolyásolják a rendellenesen elhelyezkedő szövetet is, ami az érintett terület gyulladását és fájdalmát okozza. A ciklus során a szövet növekszik, megvastagszik és leválik, akárcsak a méh nyálkahártyája. A megvastagodott méhnyálkahártya (ha nem történik megtermékenyítés) lelökődik és a menstruáció során kiürül a szervezetből. Az abnormális helyen levált szövet azonban nem tud távozni, így okozva az alábbi panaszokat.
- környező szövetek irritációja
- hegképződés
- adhéziók (összenövések), amikor is a szövet összekapcsolódik a kismedence szerveinek falával
- erős fájdalom a menstruáció során
- termékenységi problémák
Kiváltó ok
Számos elmélet létezik a kiváltó okkal kapcsolatban, bár egyetlen elméletet sem tudtak még tudományosan bizonyítani, így az endometriózis pontos oka még nem ismert.
Az egyik legrégebbi elmélet szerint az endometriózis a retrográd menstruációnak nevezett folyamatnak köszönhető. Ez akkor történik, amikor a menstruációs vér a petevezetékein keresztül a medence üregébe áramlik vissza, ahelyett, hogy kiürülne a hüvelyen keresztül.
Ez azonban nem magyarázza azt, amikor a kismedencén kívüli helyeken jelenik meg a szövet.
Feltételezik, hogy a betegség kialakulására hajlamosíthat a genetika, az immunhiányos állapot, ill. az életmód.
Tünetek
Az endometriózis tünetei igen változatosak. A fájdalom erőssége nem jelzi az állapot súlyosságát, ill. stádiumát. Előfordulhat, hogy a betegség enyhe formája van jelen, mégis erős fájdalmat tapasztalnak, vagy fordítva.
A medencefájdalom az egyik leggyakoribb tünet, de emellett a következő tünetek is felléphetnek:
- hasi fájdalom a menstruáció előtt és alatt
- görcsök egy-két héttel a menstruáció körül
- erős menstruációs vérzés vagy közti vérzés
- meddőség
- közösülés utáni fájdalom
- kellemetlen érzés a székletürítés során
- derékfájás, amely a menstruációs ciklus során bármikor előfordulhat
Az is előfordulhat, hogy nem jelentkeznek tünetek, ezért fontos a rendszeres nőgyógyászati szűrés!
Osztályozása
Nemzetközi osztályozás szerint 4 stádiumot különítenek el. A betegség stádiumát különböző tényezők határozzák meg: a rendellenes szövet helye, száma és mérete.
Az I. stádiumban 5 mm-nél kisebb elváltozás, összenövések nélkül A II. stádiumban 5 mm-nél nagyobb endometrium elváltozás, melyek a kismedencei szalagokon is megjelennek már. A III. stádiumban kiterjedt, egymással összekapaszkodó elváltozás, összenövésekkel, amelyek helyenként cisztákat képeznek. A IV. stádiumban, mely egyben a legsúlyosabb, nagy számú ill. beleket is érintő összenövések keletkeznek.
Rizikófaktorok
Családi előfordulás
Nagyobb kockázata lehet a betegség kialakulásának, ha a családban előfordult már a betegség. Ez esetben konzultájon orvosával a szűrések gyakoriságáról.
Életkor
Bármilyen életkorban előfordulhat, de leggyakrabban a 25 és 40 év közötti nőket érinti. A tünetek akár pubertáskor körül is kezdődhetnek.
Késői terhesség
A rendellenességre nagy hatással van az ösztrogénszint állapota. A hormonális változás miatt a terhesség ideiglenesen csökkentheti az endometriózis tüneteit. Nagyobb a kockázat azoknál a nőknél, akik nem szültek vagy későn vállalják az első terhességet.
Rendellenes menstruációs ciklus
A menstruációs zavaroktól szenvedő nőknél nagyobb a rizikó az endometriózis előfordulására. A rendellenes menstruáció megában foglalja a rövidebb ciklusokat, a fájdalmas és hosszabb vérzéseket, vagy a túl fiatalon kezdődő menstruációt.
Továbbá:
- dohányzás
- alkohol
- túlsúly
- fokozott fizikai megterhelés, sportolás okozta menstruációs zavarok
- méhen belüli eszköz
Feketéné Radó Barbara
dietetikus, egészségügyi tanár MSc
NYŐGYÓGYÁSZAT |
Hivatkozásjegyzék
Ozkan S, Murk W, Arici A. (2008. April). „Endometriosis and infertility: epidemiology and evidence-based treatments. Ann N Y Acad Sci. 1127, 92-100. o. DOI:10.1196/annals.1434.007
Az Egészségügyi Minisztérium szakmai protokollja Endometriosisról. Szülészeti és Nőgyógyászati Szakmai Kollégium.
Rolla E. (2019). Endometriosis: advances and controversies in classification, pathogenesis, diagnosis, and treatment. F1000Research, 8, F1000 Faculty Rev-529. https://doi.org/10.12688/f1000research.14817.1
Giudice LC, Kao LC. Endometriosis. Lancet. 2004 Nov 13-19;364(9447):1789-99. doi: 10.1016/S0140-6736(04)17403-5.
Endometriosis. Johns Hopkins Medicine. Health. Conditions and diseases.