A kosár jelenleg üres.
Fürdőzés szabályai a fertőzések elkerüléséért
Nyáron jó időben gyakran látogatjuk a víziparkokat, élményfürdőket, medencés, jakuzzis szállodákat. Idén nyáron a külföldi utazások háttérbe szorulnak, többen választják a belföldi utakat, élményfürdőket.
A fürdőben leginkább a lángos, a főtt kukorica a szórakozás, a hűsítő víz jár a fejünkben, de sajnos a medencék könnyen fertőző forrásokká válhatnak, így fontos, hogy betartsunk néhány higiéniai szabályt használatuk során.
Felmérések szerint az emberek több mint fele nem zuhanyozik le, mielőtt belemegy közösségi medencékbe. Így az emberekről a vízbe oldódó izzadság, a naptej, napozó olajok, dezodor maradványok szennyezhetik a medence vizét, melyek csökkenthetik a klór tartalmú fertőtlenítőszerek hatásosságát, ezáltal nagyobb eséllyel fordulhatnak elő bakteriális és gombás fertőzések.
Fontos, hogy mindenki betartsa a medencében való fürdőzés szabályait, mellyel egymást védjük a fertőzések megelőzése érdekében! Mindenki felelősséggel tartozik azért, hogy a baktériumok, szennyeződések medencébe kerülésének esélyét minimalizáljuk.
Az egyik legfontosabb higiéniai szabály a zuhanyzás a medencébe lépés előtt és után. A fürdőkben minden medence közelében rendelkezésre bocsájtanak több zuhanyzó egységet. Bár sokszor látjuk a feliratot is „Zuhany használata kötelező!”, sokan nem használják azt, mielőtt belépnek a medencébe. Fontos a lábmosás is. A medencék kialakítása általában lehetővé teszik, hogy előszőr lábmosóba vagy lábzuhanyba lépjünk, hogy csökkentsük a szennyeződés medencébe való bevitelét.
Legalább 60 másodpercig tartó zuhanyzás eltávolítja a bőrön lévő baktériumok nagy részét. Egy ember zuhanyzás nélkül több millió mikrobát is bevihet a medencébe. A medence használata után szappanos vagy tusfürdős zuhanyzás eltávolítja az esetlegesen ránk került szennyeződéseket, baktériumokat.
Ha hasmenésünk van, tartózkodjunk a medence használatától! A vízbe belekerülhetnek széklet maradványok, így a fertőző parazita is. Fontos, hogy egyes fertőző hasmnéssel járó betegségek a tünetek elmúlása után is képesek fertőzni, így ha hasmenéses megbetegedésünk van a tünetek elmúlása után se fürdőzzünk 10-14 napig.
Ne pisiljünk, és ne eresszünk bélgázokat a medence vízébe!
Csecsemők, kisgyermekek fürdőztetésekor használjunk erre a célra gyártott úszópelenkát!
A pelenkát ellenőrizzük gyakran, legalább óránként cseréljük.
Óránként tartsunk szünetet, zuhanyozzunk le, menjünk el mosdóba.
Ne kerüljön a szánkba fürdővíz, ne nyeljünk fürdővizet! Fontos, hogy a gyerekeknek is megtanítsuk, hogy a medence vize nem iható, tartsák csukva a szájukat, ne szívjanak vizet orrukon keresztül.
Fürdőzőben töltött nap után alkalmanként előfordulhatnak gyomorpanaszok, fülfájás, légúti vagy bőrirritáció. A leggyakoribb betegségek a hasmenéses megbetegedések, füldugulás, fülgyulladás, bőrkiütések, légúti-, húgyúti fertőzések.
Hasmenéses megbetegedések esetén a leggyakoribb korokozó (az esetek kb. 80%-a) Cryptosporodium parvum. Emellett előfordulhat Giardia, Shigella, E. coli által okozott fertőzés. Ezek leginkább a fürdővíz lenyelése által fertőzik meg a szervezetet. A tünetek az érintkezést követően 2-10 nappal jelentkeznek. A betegség tünetei közt szerepelhet hasmenés, hányinger, hányás, véres széklet, láz.
A fülgyulladás előfordulhat, ha a medencevíz hosszabb ideig marad a fülcsatornában. Esetenként bakteriális felülfertőződés is előfordulhat. Megelőzésére használjunk füldugót. Lehetőség szerint töröljük szárazra a fület, ha ismeretes, hogy hajlamosak vagyunk a füldugulásra használjunk fülcseppet, mely segíti a víz távozását a fülből.
A bőrfertőzések elkerülése érdekében medence használat után zuhanyozzunk le szappanos vagy tusfürdős vízzel. Ügyeljünk, hogy a rajtunk lévő vizes fürdőruha gyorsan száradjon meg, ha érzékeny a bőrünk, lehetőség szerint cseréljük tisztára.
Ha nem zuhanyzunk medence használat után, ill. sokáig tartózkodunk, ülünk nedves fürdőruhában nagyobb eséllyel kaphatjuk el a kellemetlen tüneteket okozó húgyuti fertőzéseket is. A betegség elkerülése érdekében ügyeljünk rá, hogy a rajtunk lévő ruha gyorsan megszáradjon, valamint fogyasszunk sok folyadékot, hogy a vizeletürítés során „tisztulhasson” a húgycső.
A klór szag nem arányos a medence tisztaságával. Ha a víz erősen klór szagú sokan azt gondolják, megfelelően van fertőtlenítve. Ezzel ellentétben előfordulhat, hogy a klór már reakcióba lépett a szennyeződésekkel, baktériumokkal ezért van erőteljes szúrós szaga.
Fontos, hogy ha betartjuk a medence használatának szabályait a fenti betegségek elkerülhetőek!
Radó Barbara
dietetikus, egészségügyi tanár MSc
Hivatkozásjegyzék:
Wiant C, et al. (2019). A new survey reveals Americans’ understanding and misunderstanding of pool chemicals.
Ryan U, Lawler S, Reid S. Limiting swimming pool outbreaks of cryptosporidiosis - the roles of regulations, staff, patrons and research. J Water Health. 2017;15(1):1-16. doi:10.2166/wh.2016.160
Suppes LM, Canales RA, Gerba CP, Reynolds KA. Cryptosporidium risk from swimming pool exposures. Int J Hyg Environ Health. 2016;219(8):915-919. doi:10.1016/j.ijheh.2016.07.001
Clean it up, swimmers. (2016).
cdc.gov/healthywater/swimming/materials/infographic-clean-it-up-swimmers.html
Saegeman V, Van Meensel B. Aeromonas Associated With Swimming Pool Folliculitis. Pediatr Infect Dis J. 2016;35(1):118-119. doi:10.1097/INF.0000000000000940