A kosár jelenleg üres.
VÍRUSOS SZEMÖLCSÖK
A köznyelv szemölcs elnevezéssel illeti a bőrből előemelkedő növedékeket. Bőrgyógyászati értelemben szemölcsnek a vírus által okozott bőrnövedékeket hívjuk.
A vírusos szemölcsök egyik csoportját a HPV (humán papilloma vírus) okozta elváltozások alkotják, a másik csoport a molluscum contagiosum vírusa által okozott fertőző uszodaszemölcs (molluscum contagiosum).
HPV OKOZTA BŐRELVÁLTOZÁSOK
A HPV vírusnak csaknem száz alfaja ismeretes, ezek a bőr más-más régióiban okozhatnak különböző szemölcsöket. A HPV vírus a bőr hámsejtjeit fertőzi meg arra késztetve azokat, hogy gyorsan szaporodva számos új, vírussal fertőzött hámsejtet hozzanak létre. Így alakul ki a látható bőrelváltozás, mely az érintett bőrterülettől függően más-más képet ölt magára. A vírusos szemölcsök fertőzőek, közvetlen érintkezéssel, nedves környezetben (pl. uszoda, zuhanyzó) a nedves felületek közvetítésével is terjednek. Lappangási idejük (a fertőződés és a látható tünet megjelenése közt eltelt idő) több hét, néha több hónap is lehet.
A legismertebb a közönséges szemölcs (verruca vulgaris) mely a bőrből előemelkedő, tömött tapintatú, száraz, szemölcsös felszínű növedék. Leggyakrabban a lábon illetve a kezeken fordul elő. A bőrfelszínen látható növedék csak a jéghegy csúcsa, a szemölcs a bőr mélyebb rétegébe finom hajszálvékony gyökereket ereszt. A szemölcs bőrfelszín alatti vastagsága az adott terület szarurétegének vastagságától is függ. A talpon-sarkon egészen mélyre terjedő, járáskor nyomási fájdalmat okozó „tyúkszem” szerű elváltozások alakulhatnak ki, míg a vékonyabb bőrterületeken a szemölcs bőrből előemelkedő része dominál. Tenyéren, talpon gyakran több szemölcs összenövéséből többgyökerű, a felszínen kiterjedt mozaikszerű képet mutató úgynevezett mozaik-szemölcsök jöhetnek létre, melyek kezelési nagyon nehéz. Szintén kezelési problémát okoznak a köröm körüli szemölcsök különösen, ha a körömlemez alá terjednek, vagy a körömházat érintik
A HPV az arcon (ritkábban más vékony bőrterületen) úgynevezett lógó (filiformis) szemölcsöket okozhat. Ilyenkor 1-10 mm hosszú vékony növedékként észlelhető.
A lapos szemölcsök (vagy futószemölcsök) gyermekek, fiatal nők arcán, esetleg a kézhátakon megjelenő, gyorsan elszaporodó 1-2 mm-es, lapos, bőrszínű vagy halványbarna növedékek.
A bőr-nyálkahártya határon illetve a nyálkahártyán a HPV okozta növedékeket kondilómának (condyloma acuminatum) nevezzük. Leggyakrabban a nemi szervek illetve a végbéltáj nyálkahártyáján észlelhetők, de a szájnyálkahártyán is előfordulhat. A HPV egyes altípusai (ún. szerotípusai) bizonyítottan rákkeltő hatásúak, elsősorban a nőknél a méhnyakrák kialakulásában játszanak közre. A szexuális élet megkezdése előtti életkorban a rákkeltő szerotípusok elleni védőoltással a fertőződés megelőzhető, így csökkenthető a méhnyakrák kialakulásának esélye.
HPV OKOZTA SZEMÖLCSÖK KEZELÉSE
Többféle terápiás eljárás ismert a szemölcsös tünetek kezelésére. A megfelelő módszer kiválasztásnál figyelembe kell venni a bőrtünet kiterjedését, az elváltozások számát és elhelyezkedését, a páciens életkorát és életvitelét.
Ecsetelő - Tapasz
A közönséges szemölcsök ellen számos helyi ecsetelő és tapasz van forgalomban, melyek szakorvosi kontroll mellett jó eredménnyel alkalmazhatóak.
Fagyasztás = Cryo terápia
A fagyasztás a szemölcs körül steril gyulladást kelt, ezzel segítve a szemölcs kilökődését. A fagyasztást végezheti bőrgyógyász (folyékony nitrogénnel, vagy szénsavhóval), de kaphatók már a patikai forgalomban otthon is használható fagyasztókészülékek. A fagyasztás hasznos lehet önmagában, vagy ecsetelős eljárással kombinálva.
Eltávolítás
Amennyiben más módszerekkel nem jutunk eredményre, választhatjuk, a közönséges szemölcs bőrgyógyász általi eltávolítását. Ez helyi érzéstelenítésben történhet mechanikusan (szikével vagy kaparókanállal), elektrokauterizációval (égetéssel), esetleg lézeres eljárással is.
Tekintetbe kell azonban venni, hogy az eltávolítás hatásfoka sem lehet 100%-os, mert a szemölcs apró, hajszál-szerű gyökerei szabad szemmel nem láthatóak, és a bennmaradt gyökérdarabból a szemölcs újra kifejlődhet.
A lógó (filiformis) szemölcsök felszínesebbek, ezért ezek eltávolítása után sokkal ritkábban alakul ki a szemölcs kiújulása.
A lapos szemölcsök kezelése nehézkes, az elváltozások igen makacsak. Eltávolításuk ritkán sikeres, leginkább a hosszadalmas helyi hámlasztó és fagyasztásos eljárások kombinálása hoz eredményt. E szemölcsfajtánál a legjellemzőbb, hogy minden beavatkozás nélkül, egyszer csak spontán megszűnik, ezért érdemesebb várni, és a drasztikus kezelési eljárásokat kerülni.
A kondilómák (condyloma acuminatum) a szexuálisan terjedő betegségek körébe sorolandók, kezelésük bőrgyógyász illetve nőgyógyász szakorvos feladata. Feltétlenül szükséges a szexuális partner vizsgálata és szükség szerinti kezelése. A kezelés itt is helyi ecsetelők használatától a műtéti eltávolításig terjed, de semmiképpen ne próbálkozzunk házilagos kezeléssel.
Belsődlegesen szedett immunerősítők hasznosak lehetnek a HPV okozta szemölcsök elleni küzdelemben, de önmagukban nem gyógyítják a tüneteket. Kiegészítő kezelésként javasoltak.
Bőrgyógyászat Magánrendelés Budapest