A kosár jelenleg üres.
Tachycardia oka és tünete
Ha a szív túl gyorsan ver, akkor a szív nem hatékonyan pumpálja a vért a test többi részébe.
Ez megfosztja a szerveket és szöveteket az oxigéntől, és a következő tachycardiával (gyors szívveréssel) kapcsolatos tüneteket- panaszokat okozhatja:
-légszomj
-szédülés
-gyors pulzusszám
-palpitáció (kényelmetlen vagy szabálytalan szívverés vagy érzés a mellkasban)
Néhány tachycardiás betegnek nincsenek tünetei, és az állapotot csak egy fizikális vagy egy elektrokardiagram (EKG) vizsgálat alatt fedezik fel.
Mikor kell orvoshoz fordulni?
Számos körülmény gyors szívverést és tachyacardia tüneteket okozhat. Fontos, hogy gyors, pontos diagnózist és megfelelő gondosságot kapjunk.
Keresse fel a kezelőorvosát, ha bármilyen tachyacardia tüneteket tapasztal.
Ha elájul, nehézlégzése van vagy néhány percnél hosszabb mellkasi fájdalma van, sürgősségi ellátást igényel.
Tachycardia okai:
A tachycardiát számos dolog okozhat vagy hozzájárulhat a szív elektromos rendszerével kapcsolatos
problémákhoz, például:
Szerzett szívbetegségek.
A szívben lévő rendellenes ingervezetési zavar (veleszületett szívbetegségek, beleértve a hosszú QT-szindrómát)
A szív veleszületett rendellenességek
Anémia (vérszegénység)
Fizikai terhelés
Hirtelen stressz vagy ijedtség
Magas vagy alacsony vérnyomás
Dohányzás
Lázas állapot
Sok alkoholfogyasztás
Sok koffein tartalmú ital fogyasztása
Gyógyszerek mellékhatásai
Drogok
Az elektrolitok, az ásványi anyagokkal kapcsolatos anyagok kiegyensúlyozatlansága
Pajzsmirigy túlműködés (hipertiroidizmus)
Bizonyos esetekben a tachycardia pontos oka nem határozható meg
A szív elektromos rendszere
Normál szívverés
Ahhoz, hogy megértsük a pulzusszám vagy ritmus problémák okát, mint a tachycardia, fontos megérteni, hogyan működik a szív ingerképző és ingervezető rendszere.
A szív négy két felső pitvarból és két alsó kamrából áll.
A szív ritmusát rendszerint egy természetes pacemaker vezérli, amely a jobb pitvarban található sinus csomópontnak nevezik. A sinus csomópont elektromos impulzusokat generál, amelyek általában minden szívversét indítanak.
A sinuszcsomóból az elektromos impulzusok a pitvarba vezetődnek, ami a pitvari izmok összehúzódását eredményezi, és a kamrába pumpálja a vért.
Az elektromos impulzusok ezután egy atrioventrikuláris (AV) csomópontnak nevezett sejtcsoporthoz érkeznek – rendszerint az egyetlen út, amely a pitvar és a kamrák felé halad.
Az AV csomópont lelassítja az elektromos jelet, mielőtt elküldi a kamráknak. Ez az enyhe késleltetés lehetővé teszi, hogy a kamrákba töltődjön a vér., Amikor az elektromos impulzusok eljutnak a kamrák izomzatába, összehúzódnak, ami a vért a tüdőbe és a test többi részébe pumpálja.
Ha valami megzavarja ezt a bonyolult rendszert, akkor a szív gyors ütést (tachycardia), túl lassú (bradycardia) vagy szabálytalan ritmust okozhat.
IDŐPONTFOGLALÁS |
Kockázati tényezők:
Bármely olyan állapot, amely károsodást okoz a szívben , növelheti a tachycardia kockázatát. Az életmódbeli változások vagy az orvosi kezelés csökkentheti a következő tényezők kockázatát:
Szívbetegség
Magas vérnyomás
Alvási apnoe
Túlzott vagy alulműködő pajzsmirigy
Dohányzás
Cukorbetegség
Túlzott alkoholfogyasztás
Sok koffein tartalmú ital fogyasztása
Rekreációs drogok használata
Pszichológiai stressz vagy szorongás
Anémia (vérszegénység)
Egyéb kockázati tényezők:
Egyéb tényezők, amelyek növelhetik a tachycardia kockázatát:
Idős korban nagyobb valószínűséggel alakul ki tachycardia.
Ha a tachycardia vagy más szívritmuszavarok gyakrabban fordulnak elő családtagjai közt, akkor nagyobb a tachycardia kockázata.
Szövődmények:
A tachycardia szövődményei súlyosság függvényében változnak, például a tachycardia típusától, a gyors szívverés sebességétől és időtartamától, valamint más szívbetegségek fennállásától függően.
Lehetséges szövődmények a következők:
Vérrögök, amelyek stroke-ot (szélützés) vagy szívrohamot okozhatnak
A szív elégtelenség (nem megfelelő vér jut a keringésbe)
Gyakori ájulás vagy eszméletlenség
Hirtelen halás, amely általában csak a kamrai tachycardiával vagy a kamrai fibrillációval kapcsolatos
IDŐPONTFOGLALÁS |
A tachycardia (gyorsszívverés) típusai
A szív pitvarai-kamrái és szelepei
A kóros tachycardia számos különböző típusú lehet. A kórosan gyors szívverés eredetének és okainak megfelelően vannak osztályozva. A tachycardia gyakori típusai a következők:
Pitvarfibrilláció (pitvarremegés). A pitvar fibrilláció gyors szívverés, amelyet a szív pitvarai okozó kaotikus, szabálytalan elektromos impulzusok okoznak. Ezek a jelek gyors, összehangolatlan, gyenge összehúzódásokat eredményeznek a pitvarokban.
A pitvari fibrilláció átmeneti lehet, de néhány epizód véget nem ér, kivéve, ha kezelik.
A pitvari fibrilláció a tachycardia leggyakoribb típusa. A legtöbb pitvari fibrillációban szenvedő
betegnek bizonyos szerkezeti rendellenességek vannak a szívében, amelyek a mögöttes körülményekhez kapcsolódnak, például a szívbetegség vagy magas vérnyomás.
A pitvari fibrillációhoz hozzájáruló egyéb tényező közé tartozik a szívbetegségek mellett, egyéb tényezők is pl: a hyperthyreosis vagy a súlyos alkoholfogyasztás.
Pitvari flutter(pitvarlebegés). pitvari ingerlésnél a szív a pitvara nagyon gyorsan, de rendszeres ütemben ver. A gyors arány a pitvar gyenge összehúzódását eredményezi.
A pitvari ingerlést szabálytalan ingervezetés okozza. A pitvari flutter epizódok feloldódhatnak, vagy kezelést igényelhetnek.
Azok a betegek, akiknél a pitvari flutter gyakran tapasztalja a pitvari fibrillációt más esetekben.
Supraventricularis tachycardia (SVT) A szupraventrikuláris tachycardia egy abnormális elektromos jelekből ered a szív kamráiból. A gyors szívverés nem teszi lehetővé a kamrák töltését és hatékony összehúzódását ahhoz, hogy elegendő mennyiségű vért szivattyúzzanak a szervezetben.
A kamrai tachikardiális epizódok rövidek lehetnek, és csak néhány másodpercig tarthatnak anélkül, hogy kárt okozzanak. De néhány másodpercnél hosszabb epizódok életveszélyes, vészhelyzetet okoznak.
Kamrai fibrilláció. A kamrai fibrilláció akkor fordul elő, amikor gyors, kaotikus elektromos impulzusok hatására a kamrásk hatástalanodnak, a szükséges vér szivattyúzása helyett. Ez perceken belül végzetes lehet, ha a szív nem lép vissza normális ritmusba. Kamrai fibrilláció történhet szívroham alatt vagy után. A kamrai fibrillációban szenvedő emberek többségének alapbetegsége van, vagy súlyos traumát tapasztaltak, például villámcsapás.
Mayo Klinika betegtájékoztató honlapról fordított.
Foglaljon időpontot még ma kardiológushoz!
+36 1 / 800 9333
+36 30 / 633 0961
IDŐPONTFOGLALÁS |